Styl skandynawski ma wiele twarzy. Jedną z nich jest scandi chic – „kobieca” wariacja na temat skandynawskiego nurtu. Wnętrze scandi chic zachwyca prostotą, elegancją i romantyczną, zmysłową atmosferą. Jak je zaaranżować? Na jakie lampy zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury.
Styl skandynawski – najważniejsze cechy
Styl skandynawski bazuje na:
- prostych i funkcjonalnych rozwiązaniach,
- zamiłowaniu do minimalizmu, skromności, spójności i porządku,
- dominacji bieli i jasnych barw,
- otaczaniu się naturalnymi materiałami, żywymi roślinami i rękodziełem,
- dużej ilości światła – dziennego i sztucznego.
Warto wiedzieć, że styl skandynawski posiada 150-letnią historię, ewoluując na przestrzeni lat. Dlatego dzisiaj mamy do czynienia z różnymi odmianami estetyki scandi. Jedną z nich jest nowoczesny i zmysłowy nurt scandi chic.
Styl scandi chic – co go wyróżnia?
Styl scandi chic jest niezbyt popularną odmianą nurtu skandynawskiego – zwłaszcza w Polsce, jednak w ostatnich latach robi się o nim coraz głośniej. Wielu inwestorów (a właściwie inwestorek, bo styl ten wybierany jest głównie przez kobiety) uważa, że stanowi nowocześniejszą, bardziej „lśniącą” i luksusową wariację na temat nurtu scandi. Wprawdzie pozwala królować minimalizmowi, wysokiej jakości wyposażeniu i praktycznym rozwiązaniom, jednak nie nakazuje otaczać się wyłącznie naturalnymi materiałami i stonowanymi kolorami. Pozostawia miejsce dla kontrastów i nietypowych dla stylistyki scandi barw, w szczególności pudrowego i zgaszonego różu, miedzi, żółtego i różowego złota oraz czerni. Dopuszczalne są tu nawet akcenty typowo industrialne (np. odsłonięta cegła na ścianie), retro (kwieciste motywy, welury) czy glamour (połyskujące powierzchnie i tkaniny, marmur). Można śmiało powiedzieć, że scandi chic łamie stereotypy…
Dodatki do mieszkania scandi chic
W mieszkaniu scandi chic dodatki mogą odważnie kontrastować ze ścianami, podłogami i wyposażeniem. To one decydują o charakterze aranżacji. Meble wypoczynkowe powinny być obite wyrazistą tapicerką – jednokolorową lub wzorzystą. Drewno jest oczywiście pożądane, ale w oryginalnych, geometrycznych formach. Mile widziane są połyskujące, złote i różowe tekstylia utkane z weluru, jedwabiu czy aksamitu. We wnętrzach scandi chic nie może zabraknąć elementów o metalicznym połysku. Dlatego na ścianach pojawiają się grafiki, obrazy i lustra w złotych ramach, na meblach stoją świeczniki, a przestrzeń w klimatyczny sposób oświetlają miedziane i złote lampy wiszące, kinkiety oraz lampy podłogowe.
Lampy w stylu scandi chic – jakie wybrać?
Styl scandi chic uwielbia lampy miedziane i złote (zwłaszcza w odcieniu golden rose) o eleganckiej, nieco wyrafinowanej, nowoczesnej estetyce. Miedziane i złote lampy w intrygujący sposób kontrastują z drewnianymi meblami i naturalnymi materiałami, dodając całej aranżacji „pazura”. Zdecydować się możesz na każdy rodzaj lamp. Ważne, żeby wnętrze było eleganckie, nowoczesne, funkcjonalne, klimatyczne i optymalnie doświetlone. Absolutnie nie może ociekać złotem. Wybierając lampy do domu scandi chic, koniecznie pamiętaj, że modny design musi iść w parze z funkcjonalnością i najwyższą jakością wykonania.
Jesteśmy bardzo ciekawi, czy zdecydujesz się zaprosić do swojego mieszkania styl scandi chic.