Jak korzystać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak żyć na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców dziwi się ile na obecnych zjawiskach można zarobić a kiedy zatem w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Obecnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów gospodarczych i urządzeń, dzięki którym każdy spośród nas potrafi w zaciszu domowego fotela mieć ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie pragną być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może działać żadna gospodarka. To jeden spośród najbardziej lubianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat ewoluują i z przodem ostatniego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co wysoce, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W innej połówce tego roku wystąpiła jednak znacząca korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara ostatnie zawsze tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w głowę.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinku spośród nich jest Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, i druga to West Texas Intermediate, brana na Drogim Wschodzie, natomiast w olbrzymiej mierze rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – dlatego bardziej atrakcyjna. Ta kolejna jest przeważnie o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego wyboru dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na całe rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy kupić i oferować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeżeli jednak dojdziemy do sądu, że przygotowuje się na placu korekta to możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cenie np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są ostatnie to transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cenie 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi umieć na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje książki sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile potrzebuję mieć pieniędzy?
Aby mieć z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Unii Europejskiej jesteśmy wysoki wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą działać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii połączone z prawem i kierowaniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie przesuwając się z budynku czy swojego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią stanowić wygrywane w dalekich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a też tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na poszczególnym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z możliwego mieszkania na podłogi.

Kupować lub sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Niezmiennie jest na nią zbyt, w granicę jak powiększają się światowe parki samochodowe. Obecnie w Stopniach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy też myśleć o dynamicznie zwiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest teraz niemalże wyczerpany. Nie pomoc wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny rozwijały się na stałym poziomie konieczne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż być, gdyż firmy naftowe za kilku inwestowały w realizację i infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to i prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w innej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania zdobędą w układu kilku lat 200$.

Jest jeszcze nowa strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie oddają się w tyle z ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać również kontroli i silnych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że nadchodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do spekulacji na stoki.

Ropa naftowa toż szczególnie prosty towar natomiast jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki dzisiejszym procedurom i szerocy rynków finansowych możemy i dzisiaj w Polsce zawierać zgody na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród obecnego używać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę za wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments