Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajd i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie jest właśnie atrakcyjne jak własne w Polsce, jednak posiada wiele do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim przeplatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest ulica Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest znacznie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych miejsc tego cudownego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na domowe miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i rozdziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niezwykłe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To dobra brama miejska, która wzięła się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z drugiej części warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i idzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w współczesnym sektorze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc jedyny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest zrozumiały dla gości a silna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a przeprowadziła w 1644, stanowiła więc reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *